2025-ci ilin dekabrında Türkmənistanda keçirilən fizika fənni üzrə V beynəlxalq olimpiadada Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) tələbələri Aylin Quliyeva I yerə, Ceylin Topçu is ..
AzTU nümayəndə heyəti İstanbulda səfərdə olub
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının müdiri professor İsa Xəlilov, Sənaye Dizaynı və Texnologiyaları İnstitutunun direktoru dosent Manafəddin Namazov, Xüsusi texnologiya və avadanlıqlar kafedrasının professoru Rasim Bəşirov, Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının dosenti İmran Yolçuyev, Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Şəbnəm İsmayılova, Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının müəllim köməkçisi İlkin Əliyev mübadilə proqramı ilə İstanbulda səfərdə olublar. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti İstanbul Texnik Universiteti (İTÜ), Yıldız Texnik Universiteti, Elektrik Elektronik Mühəndisləri İnstitutunun Türkiyə bölməsi və Türk Mühəndis və Memarlar Birliyinin Maşın Mühəndisləri Palatasında görüşlər keçirib. İTÜ rektoru professor Hasan Mandal və Maşın mühəndisliyi fakültəsinin professor-müəllim heyəti ilə görüşdə birgə elmi araşdırmaların aparılması, gənc müəllimlər üçün sertifikat proqramlarının açılması, eləcə də birgə rəhbərliklə doktorantların hazırlanması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb. AzTU nümayəndə heyəti həmçinin İTÜ-nün Maşın mühəndisliyi, Avtomatika və idarəetmə fakültələrinin laboratoriyaları ilə yaxından tanış olub. Burada AzTU-nun “Machine Science” beynəlxalq elmi jurnalının tanıdılması və bu jurnala yüksək keyfiyyətli məqalələrin cəlb edilməsi, bundan başqa yüksək impakt faktorlu elmi jurnallarda birgə məqalələrin dərc olunması perspektivləri müzakirə edilib. AzTU nümayəndə heyəti Yıldız Texnik Universitetinə səfər çərçivəsində Maşın mühəndisliyi və Mexatronika kafedralarında aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olub, gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərini müzakirə ediblər. Elektrik Elektronik Mühəndisləri İnstitutunun Türkiyə bölməsində görüş zamanı IEEE sisteminin strukturu, üzvlük imkanları və üzvlərin elmi, texniki və tədris materiallarına çıxış üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verilib. Türk Mühəndis və Memarlar Birliyinin Maşın Mühəndisləri Palatasında görüş zamanı Türkiyənin bu sahədə təcrübəsi ətraflı şəkildə öyrənilib. Həmçinin Türkiyə modelinə əsaslanaraq Azərbaycanda Maşın Mühəndisləri Palatasının yaradılması imkanları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının müdiri professor İsa Xəlilov, Sənaye Dizaynı və Texnologiyaları İnstitutunu ..
AzTU əməkdaşları Bursada səfərdə olub
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Elektrotexnika kafedrasının müdiri Hikmət Əliyev, kafedranın əməkdaşları Samir Yusifov, Hikmət Fəttayev və Mehti Camalov mübadilə proqramı ilə Türkiyənin Bursa şəhərində səfərdə olub. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Bursa Teknik Universiteti, Bursa Uludağ Universiteti və Yıldırım Enerji Holdinqində görüşlər keçiriblər. Görüşlər zamanı elektrik və elektronika mühəndisliyi sahəsində təhsil və tədqiqat fəaliyyətinin inkişafı, birgə elmi layihələrin icrası, elmi məqalələrin hazırlanması, eləcə də gələcəkdə ortaq seminar və elmi konfransların təşkili məsələləri müzakirə edilib. Həmçinin universitet-sənaye əməkdaşlığı, tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili, real sənaye layihələrində iştirak imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Elektrotexnika kafedrasının müdiri Hikmət Əliyev, kafedranın əməkdaşları Samir Yusifov, Hikmət Fəttayev və Mehti Camalov mübadilə proqramı il ..
Prezident İlham Əliyev: Azərbaycanın hədəflərindən biri də regional Süni Zəka qovşağına çevrilməkdir
Azərbaycanın hədəflərindən biri də regional Süni Zəka qovşağına, IT mərkəzinə çevrilməkdir və hesab edirəm ki, bizim buna nail olmaq üçün potensialımız var. Bu fikri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bildirib. Azərbaycanın tərəfdaşlarla məlumat mərkəzlərinin yaradılması üzərində çalışdığını qeyd edən dövlətimizin başçısı bildirib: “Kibertəhlükəsizlik mərkəzinin yaradılması, mütəxəssislərimizin təlimi ilə bağlı planlarımız və artıq icra olunmuş layihələrimiz var - biz bir çox mütəxəssislərimizi xaricə təlimlərə göndəririk və eyni zamanda, Azərbaycanda təlimlər təşkil edirik - hədəfimiz, bağlılıqla yanaşı, Süni Zəka və IT üçün bir haba çevrilməkdir. Potensial mövcuddur. Güclü siyasi iradə mövcuddur. Əlbəttə ki, biz Amerika şirkətlərini əsas tərəfdaşlarımız hesab edirik”.
Azərbaycanın hədəflərindən biri də regional Süni Zəka qovşağına, IT mərkəzinə çevrilməkdir və hesab edirəm ki, bizim buna nail olmaq üçün potensialımız var. Bu fikri Azərbayc ..
AzTU rektoru daxili qrant müsabiqəsinin qalibləri ilə görüşüb
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) rektoru Vilayət Vəliyev universitetdə elmi-tədqiqat və innovasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, prioritet elmi istiqamətlərin dəstəklənməsi və tədqiqat potensialının gücləndirilməsi məqsədilə keçirilmiş daxili qrant müsabiqəsində qalib olan layihə rəhbərləri ilə görüş keçirib. Qalibləri təbrik edən rektor bildirib ki, müsabiqə AzTU-nun elm siyasətinə uyğun şəkildə təşkil olunub. O vurğulayıb ki, əsas hədəf tədqiqat fəaliyyətinin sistemli şəkildə təşviq edilməsi, mövcud elmi potensialdan səmərəli istifadənin təmin olunması və universitetin beynəlxalq elm məkanında rəqabət qabiliyyətinin artırılmasıdır. Vilayət Vəliyev qalib layihələrin müasir elmi çağırışlara cavab verdiyini, innovativ yanaşmaları və tətbiq imkanları ilə seçildiyini qeyd edib. Rektor layihələrin müəyyən olunmuş müddətdə uğurla icra olunacağına inandığını bildirib, tədqiqatçıları aktiv əməkdaşlığa, nəticəyönümlü fəaliyyətə və əldə edilən elmi nəticələrin beynəlxalq elmi platformalarda tanıdılmasına çağırıb. Görüş qarşılıqlı fikir mübadiləsi şəraitində keçib, layihələrin icrası, gözlənilən elmi və sosial nəticələr, eləcə də gələcək əməkdaşlıq imkanları ətrafında müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) rektoru Vilayət Vəliyev universitetdə elmi-tədqiqat və innovasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, prioritet elmi istiqamətlərin dəstəklənmə ..
AzTU nümayəndə heyəti Pakistanda səfərdə olub
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Rəqəmsal iqtisadiyyat və maliyyə texnologiyaları kafedrasının müdiri Ceyhun Hacıyev, Biznesin təşkili kafedrasının müdiri Oqtay Quliyev, Maliyyə və təminat departamentinin müdiri Samir Musayev, Enerji və Dayanıqlı İnkişaf İnstitutunun əməkdaşı Gövhər Vəliyeva, Rəqəmsal iqtisadiyyat və maliyyə texnologiyaları kafedrasının dosenti Ruxsarə Seyfullalı və Sənaye mühəndisliyi və davamlı iqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Mürşid Mehdiyev mübadilə proqramı ilə Pakistanın Quaid-i-Azam Universiteti, FAST Universiteti və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə Daimi Komitəsində səfərdə olub. Görüşlərdə AzTU ilə Pakistan universitetləri arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin gələcəkdə daha da möhkəmləndirilməsi, professor-müəllim və tələbə mübadiləsinin perspektivləri, yüksək reytinqli və indeksləşmiş beynəlxalq elmi jurnallarda birgə elmi məqalələrin dərci, doktorantların dissertasiya işlərinə birgə rəhbərlik imkanları müzakirə olunub. AzTU nümayəndə heyəti səfər çərçivəsində ali təhsil və elmi-tədqiqat müəssisəsində müxtəlif elmi və akademik mövzularda təqdimatlar edib. Bununla yanaşı, nümayəndə heyəti universitetlərin laboratoriyaları, kitabxanaları və elmi-tədqiqat infrastrukturu ilə də yaxından tanış olub.
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) Rəqəmsal iqtisadiyyat və maliyyə texnologiyaları kafedrasının müdiri Ceyhun Hacıyev, Biznesin təşkili kafedrasının müdiri Oqtay Quliyev, Maliyy ..
AzTU nümayəndələri “Azərenerji” ASC-də olub
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) nümayəndələri  “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində (ASC) olub. AzTU-nun tədris işləri üzrə prorektoru professor Nurəli Yusifbəyli enerji sektorunda rəqəmsallaşma, bərpa olunan enerji mənbələrinin inteqrasiyası, SCADA və süni intellekt əsaslı idarəetmə sistemlərinin tətbiqinin önəmindən danışıb. Bildirib ki, sözügedən idarəetmə sistemləri yeni kompetensiyalara malik mühəndis kadrların hazırlanmasını zəruri edir. Sonra Energetika fakültəsinin dekanı professor Hüseynqulu Quliyev elektrik və elektronika və energetika mühəndisliyi ixtisasları üzrə tədris planları və fənn proqramları haqqında geniş məlumat verib. “Azərenerji” ASC-nin Baş Ötürücü Sistem Opreratorunun birinci müavini Yusif Qarayev, Mərkəzi Dispetçer İdarəsinin rəisi İlham Ağasiyev enerji sistemlərində SCADA, WAMS, rəqəmsal platformalar, enerji saxlanc texnologiyaları və proqram təminatı üzrə ixtisaslaşmış kadrların hazırlanmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıblar. Həmçinin magistr dissertasiyalarının real istehsalat problemləri əsasında formalaşdırılmasının vacibliyi qeyd edilib. Görüşdə tərəflər arasında koordinasiyalı əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tədris planlarının əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, tələbələr üçün 20 həftəlik istehsalat təcrübəsinin təşkili, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin icrası, eləcə də bu formatda görüşlərin mütəmadi keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) nümayəndələri “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində (ASC) olub. AzTU-nun tədris işləri üzrə prorektoru professor Nurəli Yusifbəyli en ..