Bu gündən Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) 2025-2026-cı tədris ilinin yaz semestri başlayıb. Semestr mayın 29-da başa çatacaq. ..
The Next Meeting of the Sustainable Development Committee Was Held
The next meeting of the Sustainable Development Committee was held with the aim of evaluating the work carried out toward the consistent and systematic implementation of sustainable development goals, as well as defining strategic priorities for the upcoming period. Members of the Committee, heads and representatives of relevant structural units, and experts in the respective fields participated in the meeting. Within the framework of the event, the activities implemented during the reporting period were comprehensively discussed, the results achieved were systematically analyzed, and the alignment of the undertaken measures with sustainable development goals was assessed. It was noted that targeted actions have been taken to ensure the institutional application of sustainable development principles, strengthen mechanisms for the efficient and rational use of resources, preserve ecological balance, and promote socio-economic development. In this context, particular emphasis was placed on the implementation of various projects, the organization of awareness-raising and training initiatives, and the expansion of intersectoral and institutional cooperation. During the meeting, an analytical assessment of the current situation was conducted, and the challenges encountered, along with the mechanisms for addressing them, were thoroughly discussed. It was emphasized that improving governance and coordination mechanisms, applying innovative approaches, and integrating modern technological solutions crucial for ensuring effective sustainable development. The Committee members identified priority areas for the next phase. These include strengthening environmental sustainability, increasing energy efficiency, expanding education and awareness activities, and enhancing international cooperation. In addition, a decision was made to develop a concrete action plan aimed at preparing new project initiatives and improving the effectiveness of existing programs. At the conclusion of the meeting, attention was drawn to the need to strengthen the oversight of the implementation of adopted decisions, introduce regular monitoring and evaluation mechanisms, and establish a results-oriented reporting system. It was noted that the Sustainable Development Committee will continue its activities in an institutional framework in a systematic and consistent manner, based on results-oriented management principles, in order to achieve the defined strategic goals and objectives.
The next meeting of the Sustainable Development Committee was held with the aim of evaluating the work carried out toward the consistent and systematic implementation of sustainable development goals, ..
AzTU rektoru “Təhsildə Keyfiyyət, Dayanıqlılıq və İnnovasiya Forumu – 2026” adlı tədbirdə çıxış edib
Mingəçevir Dövlət Universitetinin (MDU) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) birgə təşkilatçılığı ilə “Təhsildə Keyfiyyət, Dayanıqlılıq və İnnovasiya Forumu – 2026” adlı tədbir keçirilib. Mingəçevir şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən forumun əsas məqsədi ali və orta ixtisas təhsilində keyfiyyət təminatı, dayanıqlı inkişaf, innovativ yanaşmalar, beynəlxalq akkreditasiya və universitet–sənaye əməkdaşlığı sahəsində aktual məsələlərin müzakirəsi, həmçinin bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin aparılması olub. Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin heykəli önünə gül dəstələri düzülüb, əziz xatirəsi dərin hörmət və ehtiramla anılıb. Forum Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi, Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlham İsmayılov çıxışında ölkədə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinin dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələri, dövlət qurumları və özəl sektor arasında əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib. MDU-nun rektoru Anar Eminov bildirib ki, forumda iştirak üçün ümumilikdə 500-dən çox müraciət daxil olub və tədbirdə 29 ali təhsil müəssisəsinin, 36 ümumtəhsil və peşə təhsili müəssisəsinin, eləcə də 24-dən çox şirkət və təşkilatın nümayəndələri təmsil olunur. TKTA İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov forumun ali təhsil müəssisələri arasında keyfiyyət mədəniyyətinin təşviqi, dayanıqlı inkişaf yanaşmalarının tətbiqi və innovativ təcrübələrin paylaşılması baxımından mühüm platforma olduğunu vurğulayıb. Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) rektoru Vilayət Vəliyev mühəndislik və texnoloji ixtisaslarda keyfiyyətin təmin edilməsinin innovasiya və sənaye ilə sıx inteqrasiya olmadan mümkün olmadığını söyləyib. Forum panel iclasları ilə davam etdirilib.
Mingəçevir Dövlət Universitetinin (MDU) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) birgə təşkilatçılığı ilə “Təhsildə Keyfiyyə ..
2026-02-13
Mingəçevirdə “Azərbaycanda elektrik enerjisinin tələb və təklif tarazlığı - istehsal, ötürmə və istehlakın balanslaşdırılması” mövzusunda vorkşop keçirilib
Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan İES” MMC-də “Azərbaycanda elektrik enerjisinin tələb və təklif tarazlığı - istehsal, ötürmə və istehlakın balanslaşdırılması” mövzusunda vorkşop keçirilib. Vorkşop MDU ilə AzTU arasında imzalanmış “Elektroenergetika tədqiqat klasteri”nin birgə yaradılması və istifadəsinə dair Strateji Əməkdaşlıq Memorandumu çərçivəsində təşkil olunub. Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov, MDU-nun rektoru Anar Eminov və AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, “AzərEnerji” ASC, “Azərbaycan İES” MMC-nin və “Mingəçevir SES” MMC-nin rəhbər və işçi heyəti, eləcə də hər iki ali təhsil müəssisəsinin əməkdaşları iştirak ediblər. AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyevin moderatorluğu ilə keçən vorkçopda “AzərEnerji” ASC-nin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Üzeyir Yusifov, “Azərbaycan İES” MMC-nin direktoru Təhmasib Hüseynov, “Mingəçevir SES” MMC-nin direktoru Oqtay Pirverdiyev, AzTU-nun prorektoru Fariz Məmmədov, AzTU-nun Energetika fakültəsinin dekanı Hüseynqulu Quliyev, həmçinin MDU-nun müəllimi və “Azərbaycan İES” MMC-nin əməkdaşı Qədir Məmmədli təqdimatlarla çıxış ediblər. AzTU-nun Müdafiə Texnologiyaları və Kibertəhlükəsizlik İnstitutunun direktoru Rahid Ələkbərli də mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.  Çıxışlarda elektrik enerjisi sistemində tələb və təklifin balanslaşdırılması, istehsal güclərinin optimallaşdırılması, ötürmə şəbəkələrinin rolu, bərpaolunan və ənənəvi enerji mənbələrinin inteqrasiyası, eləcə də universitet-sənaye əməkdaşlığının əhəmiyyəti geniş şəkildə müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, bu cür birgə təşkil olunan vorkşoplar kadr potensialının inkişafına mühüm töhfə verir. Tədbir müzakirələrlə davam edib.
Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan İES” MMC-də “Azərbaycanda elektrik enerjisinin tələb v ..
AzTU nümayəndələri Türkiyədə Azərbaycan Milli Qida Texnologiyaları Platformasının iclasında iştirak edib
Türkiyənin Hacettepe Universitetində Azərbaycan Milli Qida Texnologiyaları Platformasının altıncı iclası keçirilib. Tədbir Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin (TAU) təşəbbüsü ilə təşkil olunub. İclasda Azərbaycanın qida mühəndisliyi ixtisasının tədris olunduğu ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib. Səfərdə AzTU-nu Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının müdiri professor İsa Xəlilov və baş müəllim Bəhruz Cəbrayılov təmsil edib. Əvvəlcə Hacettepe Universitetini Mühəndislik fakültəsinin dekanı professor Halil Vural görülən işlərlə bağlı nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat verib. Daha sonra Hacettepe Universitetinin Qida mühəndisliyi proqramının rəhbəri professor Ali Topcu laboratoriyaların strukturu, fəaliyyət prinsipləri və tədqiqat sahələri ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib. Hacettepe Universitetinin professoru Vural Gökmen və TAU-nin Qida mühəndisliyi proqramının rəhbəri professor Ümran Uyqun laboratoriyaların quruluşu, icra olunan layihələr, əldə olunan nəticələr, tədqiqatların tətbiqi imkanları və sənaye ilə inteqrasiya perspektivləri barədə geniş məlumat veriblər. İclasda həmçinin qida mühəndisliyi sahəsində mövcud vəziyyətin qiymətləndirilməsi, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Hacettepe Universitetinin laboratoriyaları ilə tanış olub. Laboratoriyaların mövcud avadanlıqları, elmi tədqiqatları və sənaye ilə inteqrasiya imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Türkiyənin Hacettepe Universitetində Azərbaycan Milli Qida Texnologiyaları Platformasının altıncı iclası keçirilib. Tədbir Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin (TAU) təşəbbüsü ilə t ..
Əlcəzairli professor AzTU-nun qonağı olub
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Oran Elm və Texnologiya Universitetinin Texnoloji Platmormasının müdiri, Mexanika mühəndisliyi kafedrasının professoru Omar Ladjedel Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) qonağı olub. Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Fariz Məmmədov elm və tədqiqat sahəsində görülən işlər, həyata keçirilən ikili diplom proqramları və layihələr, eləcə də AzTU-nun Azərbaycanın təhsil sahəsinə gətirdiyi yeniliklər barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra Omar Ladjedel AzTU-nun Maşınqayırma və metallurgiya fakültəsinin, Mexanika və Maşınqayırma texnologiyası kafedralarının fəaliyyəti ilə tanış olub. Görüşlər zamanı sözügedən kafedraların tədqiqat istiqamətləri ilə bağlı əməkdaşlıq imkanları da müzakirə edilib.
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Oran Elm və Texnologiya Universitetinin Texnoloji Platmormasının müdiri, Mexanika mühəndisliyi kafedrasının professoru Omar Ladjedel Azərbaycan Te ..
2026-02-12
AzTU-da Prezidentin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə verdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq iclas keçirilib
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə verdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq iclas keçirilib. İclasda AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, prorektorlar, müvafiq fakültə, kafedra və institutların rəhbərləri iştirak edib. Dövlət başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq süni intellekt, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsallaşma sahələrinin tədrisinə daha ciddi diqqət yetirilməsi, bu istiqamətdə təhsil alan tələbələrin peşəkarlığının artırılması ətrafında müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə verdiyi tapş ..
AzTU komandasının startapı "University Demo Day" tədbirində 3-cü yerə layiq görülüb
ADA Universitetində "University Demo Day" tədbiri keçirilib. Tədbir "SABAH.academy" və "Baku ID" tədbirlər silsiləsinə aid olaraq beşinci dəfə təşkil olunub. "University Demo Day" tədbiri zamanı tələbələr komandalar şəklində səhnəyə çıxaraq startap ideyalarını təqdim ediblər. Təqdimatlardan sonra qaliblərin elan edilməsi və mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) "FocsMode" komandasının startapı "University Demo Day" tədbirində 3-cü yerə layiq görülüb. Komandanın üzvləri mükafat olaraq "ABB Tech Academy"nin dəstəyi ilə istədikləri kurslar üzrə 40% təqaüd əldə ediblər. Qaliblər münsiflər tərəfindən ideyanın innovativliyi, mövcud bazar tələblərinə uyğunluğu və təqdimatın keyfiyyəti kimi meyarlar əsasında müəyyən edilib.
ADA Universitetində "University Demo Day" tədbiri keçirilib. Tədbir "SABAH.academy" və "Baku ID" tədbirlər silsiləsinə aid olaraq beşinci dəfə təşkil olunub. "University Demo Day" tədb ..