Mingəçevirdə “Azərbaycanda elektrik enerjisinin tələb və təklif tarazlığı - istehsal, ötürmə və istehlakın balanslaşdırılması” mövzusunda vorkşop keçirilib
Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan İES” MMC-də “Azərbaycanda elektrik enerjisinin tələb və təklif tarazlığı - istehsal, ötürmə və istehlakın balanslaşdırılması” mövzusunda vorkşop keçirilib. Vorkşop MDU ilə AzTU arasında imzalanmış “Elektroenergetika tədqiqat klasteri”nin birgə yaradılması və istifadəsinə dair Strateji Əməkdaşlıq Memorandumu çərçivəsində təşkil olunub. Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov, MDU-nun rektoru Anar Eminov və AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, “AzərEnerji” ASC, “Azərbaycan İES” MMC-nin və “Mingəçevir SES” MMC-nin rəhbər və işçi heyəti, eləcə də hər iki ali təhsil müəssisəsinin əməkdaşları iştirak ediblər. AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyevin moderatorluğu ilə keçən vorkçopda “AzərEnerji” ASC-nin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Üzeyir Yusifov, “Azərbaycan İES” MMC-nin direktoru Təhmasib Hüseynov, “Mingəçevir SES” MMC-nin direktoru Oqtay Pirverdiyev, AzTU-nun prorektoru Fariz Məmmədov, AzTU-nun Energetika fakültəsinin dekanı Hüseynqulu Quliyev, həmçinin MDU-nun müəllimi və “Azərbaycan İES” MMC-nin əməkdaşı Qədir Məmmədli təqdimatlarla çıxış ediblər. AzTU-nun Müdafiə Texnologiyaları və Kibertəhlükəsizlik İnstitutunun direktoru Rahid Ələkbərli də mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.  Çıxışlarda elektrik enerjisi sistemində tələb və təklifin balanslaşdırılması, istehsal güclərinin optimallaşdırılması, ötürmə şəbəkələrinin rolu, bərpaolunan və ənənəvi enerji mənbələrinin inteqrasiyası, eləcə də universitet-sənaye əməkdaşlığının əhəmiyyəti geniş şəkildə müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, bu cür birgə təşkil olunan vorkşoplar kadr potensialının inkişafına mühüm töhfə verir. Tədbir müzakirələrlə davam edib.
Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) və Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan İES” MMC-də “Azərbaycanda elektrik enerjisinin tələb v ..
Türkiyənin Hacettepe Universitetində Azərbaycan Milli Qida Texnologiyaları Platformasının altıncı iclası keçirilib. Tədbir Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin (TAU) təşəbbüsü ilə təşkil olunub. İclasda Azərbaycanın qida mühəndisliyi ixtisasının tədris olunduğu ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib. Səfərdə AzTU-nu Maşın dizaynı, mexatronika və sənaye texnologiyaları kafedrasının müdiri professor İsa Xəlilov və baş müəllim Bəhruz Cəbrayılov təmsil edib. Əvvəlcə Hacettepe Universitetini Mühəndislik fakültəsinin dekanı professor Halil Vural görülən işlərlə bağlı nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat verib. Daha sonra Hacettepe Universitetinin Qida mühəndisliyi proqramının rəhbəri professor Ali Topcu laboratoriyaların strukturu, fəaliyyət prinsipləri və tədqiqat sahələri ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edib. Hacettepe Universitetinin professoru Vural Gökmen və TAU-nin Qida mühəndisliyi proqramının rəhbəri professor Ümran Uyqun laboratoriyaların quruluşu, icra olunan layihələr, əldə olunan nəticələr, tədqiqatların tətbiqi imkanları və sənaye ilə inteqrasiya perspektivləri barədə geniş məlumat veriblər. İclasda həmçinin qida mühəndisliyi sahəsində mövcud vəziyyətin qiymətləndirilməsi, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Hacettepe Universitetinin laboratoriyaları ilə tanış olub. Laboratoriyaların mövcud avadanlıqları, elmi tədqiqatları və sənaye ilə inteqrasiya imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Türkiyənin Hacettepe Universitetində Azərbaycan Milli Qida Texnologiyaları Platformasının altıncı iclası keçirilib. Tədbir Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin (TAU) təşəbbüsü ilə t ..
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Oran Elm və Texnologiya Universitetinin Texnoloji Platmormasının müdiri, Mexanika mühəndisliyi kafedrasının professoru Omar Ladjedel Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) qonağı olub. Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Fariz Məmmədov elm və tədqiqat sahəsində görülən işlər, həyata keçirilən ikili diplom proqramları və layihələr, eləcə də AzTU-nun Azərbaycanın təhsil sahəsinə gətirdiyi yeniliklər barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra Omar Ladjedel AzTU-nun Maşınqayırma və metallurgiya fakültəsinin, Mexanika və Maşınqayırma texnologiyası kafedralarının fəaliyyəti ilə tanış olub. Görüşlər zamanı sözügedən kafedraların tədqiqat istiqamətləri ilə bağlı əməkdaşlıq imkanları da müzakirə edilib.
Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının Oran Elm və Texnologiya Universitetinin Texnoloji Platmormasının müdiri, Mexanika mühəndisliyi kafedrasının professoru Omar Ladjedel Azərbaycan Te ..
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə verdiyi tapşırıqlara uyğun olaraq iclas keçirilib. İclasda AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev, prorektorlar, müvafiq fakültə, kafedra və institutların rəhbərləri iştirak edib. Dövlət başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq süni intellekt, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsallaşma sahələrinin tədrisinə daha böyük diqqət yetirilməsi, bu istiqamətdə təhsil alan tələbələrin peşəkarlığının artırılması ətrafında müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə verdiyi tapş ..
ADA Universitetində "University Demo Day" tədbiri keçirilib. Tədbir "SABAH.academy" və "Baku ID" tədbirlər silsiləsinə aid olaraq beşinci dəfə təşkil olunub. "University Demo Day" tədbiri zamanı tələbələr komandalar şəklində səhnəyə çıxaraq startap ideyalarını təqdim ediblər. Təqdimatlardan sonra qaliblərin elan edilməsi və mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) "FocsMode" komandasının startapı "University Demo Day" tədbirində 3-cü yerə layiq görülüb. Komandanın üzvləri mükafat olaraq "ABB Tech Academy"nin dəstəyi ilə istədikləri kurslar üzrə 40% təqaüd əldə ediblər. Qaliblər münsiflər tərəfindən ideyanın innovativliyi, mövcud bazar tələblərinə uyğunluğu və təqdimatın keyfiyyəti kimi meyarlar əsasında müəyyən edilib.
ADA Universitetində "University Demo Day" tədbiri keçirilib. Tədbir "SABAH.academy" və "Baku ID" tədbirlər silsiləsinə aid olaraq beşinci dəfə təşkil olunub. "University Demo Day" tədb ..
Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) ilə “MIT Academy” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Memorandumun məqsədi universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsi, tələbə və məzunların praktiki bilik və bacarıqlarının artırılması, habelə əmək bazarının tələblərinə uyğun ixtisaslı kadr hazırlığının təmin edilməsidir. Sənəd həmçinin istehsalatla bağlı texnoloji proseslərin təkmilləşdirilməsi, birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, gələcək kadr ehtiyaclarının müəyyən edilməsi və ödənilməsi məqsədilə birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur. Tərəflər əmək bazarının tələblərinə uyğun tədris planlarının və ixtisas proqramlarının təkmilləşdirilməsi, universitetin təşkilatçılığı ilə keçirilən karyera sərgiləri və karyera günləri çərçivəsində tələbə və məzunlarla birbaşa görüşlərin təşkili, eləcə də birgə konfrans, seminar və forumların keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) ilə “MIT Academy” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Memorandumun məqsədi universitet-sənaye ..
AzTU-da beyin cərrahiyyəsində istifadə olunan süni intellekt texnologiyaları əsasında hazırlanmış stentlərin təqdimatı olub
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) “Beyində icra olunan əməliyyatlarda süni intellekt texnologiyaları ilə təchiz olunmuş biotibbi sistemlərin tətbiqi” mövzusunda elmi-praktik tədbir keçirilib. Tədbirdə müasir neyroradioloji müdaxilələrdə süni intellekt texnologiyalarının rolu, klinik qərarvermə proseslərinin optimallaşdırılması və biotibbi mühəndisliyin gələcək inkişaf istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin AzTU-nun Biotibbi Mühəndislik İnstitutunun Almaniya ilə birgə həyata keçirə biləcəyi elmi və texnoloji layihələr də müzakirə olunub. Tərəflər beynin cərrahi əməliyyatlarında süni intellekt texnologiyaları ilə təchiz olunmuş innovativ sistemlərin hazırlanması və klinik praktikaya inteqrasiyası istiqamətində birgə fəaliyyət barədə razılığa gəliblər. Xüsusilə vurğulanıb ki, bu əməkdaşlıq yalnız nəzəri tədqiqatlarla məhdudlaşmayacaq, real klinik ehtiyaclara cavab verən ciddi yeniliklərin ortaya qoyulmasını hədəfləyəcək. Almaniyalı professorlar gələcəkdə mütəmadi olaraq AzTU-ya səfər edəcəklərini, aparılan tədqiqatlara yerində nəzarət etməyə və gənc tədqiqatçılarla birbaşa işləməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Tədbir çərçivəsində keçirilən vorkşopda beyin cərrahiyyəsində istifadə olunan yeni növ stentlər təqdim olunub. Sözügedən stentlər tromboz (qanın tromblaşması) riskini azaldır və damara rahat uyğunlaşandır. Vorkşopda yeni növ stentlərin süni model üzərində tətbiqi nümayiş olunub. Qeyd edək ki, tətbiq Azərbaycan-Almaniya elmi əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi, biotibbi mühəndislik və beyin əməliyyatları sahəsində beynəlxalq səviyyəli innovasiyaların ölkəmizdə formalaşması baxımından mühüm addım kimi qiymətləndirilir.
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) “Beyində icra olunan əməliyyatlarda süni intellekt texnologiyaları ilə təchiz olunmuş biotibbi sistemlərin tətbiqi” mövzusunda elmi-praktik t ..